Wakacje z Feldenkraisem w Beskidach – czerwiec 2017

Mandala TargoszówTermin: 26 czerwca – 1 lipca 2017

Miejsce: Ośrodek Mandala, Targoszów, Beskidy
Prowadzi: Paweł Wójtowicz

Zapraszamy na wyjazdowe warsztaty z ćwiczeniami metodą Feldenkraisa. Wszystkich, którzy chcą lepiej się poruszać, rozwijać świadomość ciała, koordynację, inwencję. Zajęcia są dla aktywnych, uprawiających sport, tańczących, a także tych, którzy mają kontuzje, niedomagania, niesprawności.

Te ćwiczenia przynoszą wiele korzyści praktykującym:

 • rozwijają umiejętności ruchowe,
 • zwiększają poczucie komfortu,
 • uczą poruszania się bez wysiłku,
 • przywracają ruchomość, sprawność,
 • zwiększają samoświadomość,
 • uczą powracania do naturalnego ruchu,
 • sprzyjają zachowaniu witalności
 • zmniejszają zbędna napięcia mięśni i poprawiają samopoczucie
 • zmieniają podejście do ciała, uczą lepszego reagowania na jego potrzeby,
 • inspirują do zmian, lepszego wykorzystywania swoich możliwości – nie tylko ciała.

O metodzie

Metodę Feldenkraisa opracował dr fizyki i inżynier Moshe Feldenkrais, jednen z pierwszych Europejczyków posiadających czarny pas w judo. Od lat 60. XX wieku znana i stosowana jest na całym świecie w treningach sportowych, tanecznych, zajęciach rozwijających świadomość ciała i w wielu rodzajach rehabilitacji. Oparta jest na ściśle naukowych prawach kierujących funkcjonowaniem naszego organizmu, inspirowana sztukami walki i obserwację naturalnego procesu nauki ruchu przez dzieci. U jej podstaw leży neurologia, anatomia, mechanika ciała, psychologia, doświadczenia wschodnich sztuk walki i obserwacja naturalnego ruchu dzieci i zwierząt.
Ćwiczenia pozwalają nam odkryć, jak swobodnie się poruszać, żyć bardziej świadomie i bardziej komfortowo we własnym ciele. Dzieje się to przez doświadczanie, zmianę nawyków i postawy, zmniejszanie zbędnych napięć, uwalnianie oddechu, poprawę równowagi i koordynacji ruchowej, rozwój świadomości ciała i odświeżenie umysłu. Z lekcji może korzystać każdy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Wystarczy gotowość do uważnego ruchu. Więcej o metodzie Feldenkraisa>>

Prowadzący:

Paweł WójtowiczPaweł Wójtowicz – od 8 lat certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa, ukończył 4-letni kurs nauczycielski w The Feldenkrais Method International Training Centre w Anglii. Jest członkiem brytyjskiego stowarzyszenia The Feldenkrais Guild UK.
Prowadzi warsztaty otwarte i dla firm, regularne lekcje oraz sesje indywidualne dla dorosłych i dzieci ze specjalnymi potrzebami w języku polski i angielskim.

Więcej o Pawle Wójtowiczu >>

Plan dnia i zajęć:

Plan dnia:

 9:00 – śniadanie
10:30 – 12:30 – ćwiczenia Feldenkraisa (w sobotę od godz. 10:00)
13:00 – obiad
16:00 – 18:00 –  ćwiczenia Feldenkraisa
środa  i piątek czas wolny, np. na dalsze wycieczki w góry
18:00 – kolacja
19:30 – 20:30 – ćwiczenia Feldenkraisa

Tematy ćwiczeń:

 1. Pierwszy ruch jest ruchem zamykania i ochrony. W sytuacji stresu i niepokoju nasze mięśnie z przodu np. mięśnie brzucha zaciskają się. Kulimy się. Czasami mięśnie pozostają zaciśnięte nawet, gdy bezpośrednie niebezpieczeństwo mija. Stają się nawykiem. Pierwsza lekcja będzie o pozbyciu się uczucia niepokoju.
 2. Drugi ruch jest ruchem otwierania. Jedni idą przez życie skuleni, a inni z wypiętą i napiętą piersią do przodu. To też nawyk usztywniający nasze reakcje. Na zajęciach znajdziemy lepszą równowagę między przodem i tyłem. To poprawia sylwetkę w pionie i skręty na bok.
 3. Dziś dużo robimy dłońmi, a mało barkami. To kolejne miejsce zamrożone. Zmienimy relację ramion do tułowia. Barki nabiorą przestrzeni, a my zaczniemy ich używać. Wtedy ruchem ramion możesz poruszyć całe swoje ciało, na przykład przetaczając się z boku na bok.
 4. Po barkach biodra. Dużo siedzimy. Biodra nieruchome. Tracimy ich czucie i ich świadomość. Sporo osób nie wie, gdzie są ich stawy biodrowe, gdzie nogi łączą się z miednicą i co się tam dzieje, kiedy chodzą – podstawowa czynność naszego szkieletu. Odzyskamy czucie i miękkość chodzenia dzięki nowym biodrom.
 5. Obszerna lekcja przetaczania. Z pleców na bok, z boku na brzuch i dalej lub z powrotem. Jak chcesz. Pierwszy nasz sposób przemieszczania się w przestrzeni. Wolność ruchu. Taneczna lekcja o łatwości, płynności i orientacji w przestrzeni.
 6. Moja ostatnio codziennie wykonywana lekcja wydłużania. Alternatywa dla rozciągania. Użyjemy inteligencji ciała, a nie siły, aby móc sięgnąć dalej. Inaczej się po tym stoi i chodzi.
 7. Najwyższy czas pójść w górę. Lekcja przechodzenia z leżenia do siedzenia, z siedzenia do pozycji na kolanach z podparciem (na czworakach) i z powrotem. Od podłogi i do podłogi. Radość dziecka, miękkość tancerza. Bardzo estetyczna lekcja.
 8. Najpopularniejsza lekcja Feldenkraisa „zegar pod miednicą” w innej wersji. Skoro już umiemy siadać . Jeszcze raz o biodrach, miednicy i dolnych plecach. Łatwa, aby potem samej stosować w domu na bóle kręgosłupa i pleców.
 9. Pod tytułem „szczęśliwe stopy”. Nauka rozróżniania… palców stóp i dłoni. Jak poruszyć tylko czwartym palcem lewej stopy? Zajęcia do kilkukrotnego powtórzenia. Niestety zbyt długo chodziliśmy w butach, aby od razu wszystkim się udało, ale najważniejsze jest zacząć odzyskiwać wolność stóp. Zdecydowanie inaczej się po tej lekcji chodzi. Świetne dopełnienie zajęć o biodrach (pkt 4).
 10.  Ponownie obszerna, taneczna lekcja kreślenia kręgów ramionami, sięgania daleko do góry, do przodu, do tyłu. Wydłużanie zamiast rozciągania. Zajmujemy jak najwięcej miejsca na świecie. Szeroko otwieramy się poprzez rozluźnienie. O tym, jak zaangażować całe ciało do ruchu, aby spięte miejsca nie blokowały go.
 11. O sile wyobraźni. Dziwne zajęcia o tym, jak myślą można rozluźnić całego siebie, zmienić odczucie siebie i postawę. Lekcja dla niedowiarków. Nieprzypadkowo jest dopiero 11, ale to dobry czas spróbować czegoś głębszego.
 12. Wstawanie.
 13. Lekcja – niespodzianka

Miejsce i dojazd:

Ośrodek Mandala, Targoszów, Beskidy http://www.mandala.beskidy.pl/

Pięknie położony, z rozległymi widokami dom. Do dyspozycji duża sala z tarasem.

Posiłki: wegetariańskie, wegańskie, mięsne.

Cena

Cena zawiera całość: zajęcia, noclegi i wyżywienie.

1150 zł – przy zaliczce 350 zł płatnej do 30.04.17
 
Cena od 1.05.17
1200 zł/os – cena regularna,
1150 zł/os – cena z rabatem przy zapisie 2 i więcej osób (np. para, rodzina, znajomi itp. biorący udział w zajęciach)
 
Cena dla osób towarzyszących, które nie będą brały udziału w zajęciach – 650 zł

Przy rezygnacji do 30 dni przed zajęciami oddajemy całą zaliczkę, między 30 dni a 14 dni przed zwrot 50% zaliczki, po tym terminie zaliczki nie zwracamy.
Istnieje możliwość wystawienia rachunku za warsztaty – prosimy o podanie danych firmy przed wpłatą zaliczki.

Zaliczka

Zaliczka 350 zł/os płatna na konto:
Beata Tymes
ING Bank 27 1050 1575 1000 0090 7626 5397
tytuł przelewu ” [nazwisko] Mandala”

Zdjęcia i relacje z poprzednich warsztatów:

Zobacz zdjęcia i relacje z naszych warsztatów z metodą Feldenkraisa

Kontakt, informacje i zapisy:

Beata Tymes, beata.tymes@11dom.pl; tel. +48 660 350 606
Anna Tymes anna.tymes@11dom.pl; tel. +48 505 954 250

Zgłoszenie udziału:

Imię i nazwisko

Adres e-mail

Telefon

Dane firmy do rachunku i inne informacje

Warsztaty Feldenkraisa w Mandali 26.06-1.07