,

Mężczyzna w tańcu

Mężczyzna w tańcu – kiedy jest atrakcyjny?

Zespół naukowców pod kierownictwem dra Nicka Neave’a zbadał, jakie ruchy taneczne u mężczyzn są najbardziej atrakcyjne dla kobiet.

Uczeni zatrudnili 19 mężczyzn w wieku 18-35 lat i poprosili o zatańczenie do prostego rytmu perkusyjnego. Każdy  tancerz miał przyczepionych 38 reflektorów podczerwieni i jego ruchy były rejestrowane przez 12 kamer. Nagrane filmy zostały komputerowo przetworzone, a postaci mężczyzn uzyskały formę awataru dla zobiektywizowania ocen. Powstały w ten sposób 15 sekundowe klipy, które pokazano 37 heteroseksualnym kobietom w wieku 18 -35 lat. Panie miały za zadanie ocenić atrakcyjność tańczących w skali 1 do 7.
Niespodzianką okazało się, że mężczyźni, ocenieni jako dobrzy tancerze, mieli przede wszystkim urozmaicone ruchy tułowia, szyi i głowy, z pochylaniem i skręcaniem.
Ruch samych nóg i rąk, powtarzalny i nieangażujący reszty ciała był najniżej oceniany.
Atrakcyjny tez okazał się ruch prawego kolana, jego szybkie zgięcia i skręty. Naukowcy tłumaczą to tym, ze większość ludzi jest prawonożna, więc w tańcu częściej używają tej nogi do różnych wymachów i ewolucji.
Najniższe oceny uzyskali panowie z opuszczoną głową, rękoma blisko tułowia i powłóczący nogami.

Przy okazji ochotnikom zbadano krew i wykazano,  że lepsi tancerze są zdrowsi.


Źródło: www.guardian.co.uk (2010)