, , , , ,

Weekend z ćwiczeniami Feldenkraisa i qigongiem

Po powrocie Basia napisała kilka słów:
Najbardziej zwróciło moją uwagę to zdanie Jacka „Nie ćwiczymy mięśni, tylko umysł”- kiedy odpowiedział na pytanie „A co z mięśniami w metodzie Feldenkraisa”. Tak… po lekcjach chyba wiele osób czuło, że to właśnie przed umysłem stało największe wyzwanie. Każde zadawane ćwiczenie trzeba było wykonać samemu słuchając instrukcji, bez przykładu pokazanego przez prowadzącego… i działo się…

Co dokładnie znaczy podnieść ręce do góry w pozycji leżącej, co znaczy objąć głowę i obrysować lewą stopą prawe kolano?… Ważne, że Jacek nie dawał żadnych dobrych rad, jak to wykonać, odpowiadał -To ty wiesz, jak to zrobić najlepiej dla Ciebie. Pomyślałam, że zdani na siebie – mimo że codziennie podejmujemy różne decyzje, wykonujemy tyle zadań – wobec własnego ciała, jego możliwości, jesteśmy często bezradni i zagubieni. I kiedy w końcu decydujemy się, już z bogatym bagażem różnych doświadczeń, na ćwiczenia Feldenkraisa, wchodzimy w świat pełen nowych, świeżych doznań fizycznych i psychicznych. Coś się zmienia. Nasze stare, silne przekonania dotyczące nas samych, kruszeją albo rozsypują się. Pojawia się nowa jakość. Co z nią zrobimy?

Inni uczestnicy na gorąco komentowali tak:

Prawie jak na plaży… tylko w górach.
Metoda Feldenkraisa – trudna bo subtelna i bez eksplozji, ale niesie ogromną wartość, bo kieruje mnie do wnętrza siebie jako źródła wiedzy o sobie i świecie dookoła. D.

Byłam,! Już dzisiaj czuję, że jestem bardziej świadoma ciała i ruchów. Polecam! D.

Metoda Feldenkraisa – to taki powrót do naturalnego potencjału, działamy znowu prosto, z lekkością i wrodzonym wdziękiem. Być może byłaby zupełnie niepotrzebna, gdybyśmy tej naturalności gdzieś stale nie gubili. A.

Może jeszcze nie jestem jeszcze całkiem zdrowa, ale za to na pewno inteligentnie ruchliwa. J.

W przyszłym roku w kwietniu zapraszamy na kolejne ćwiczenia w Antoniowie. Ćwiczenia metodą Feldenkraisa poprowadzi znów Jacek Paszkowski. Szczegóły warsztatów tutaj >>

Fragment wypowiedzi Jacka Paszkowskiego o metodzie Feldenkraisa