Metoda TRE
Zobacz najbliższe zajęcia z metodą TRE we Wrocławiu:
Spotkanie grupowe z TRE Zaufaj Ciału – zobacz aktualne terminy zajęć
Sesje indywidualne TRE Wrocław – Anna Tymes 505 954 250, anna.tymes@11dom.pl
O Metodzie TRE
Ciało wie dokładnie, co i w jakiej kolejności ma zrobić, żeby rozluźnić wzorce napięć, które w ciele budowały się latami – David Berceli
TRE – Tension and Trauma Releasing Exercises – to metoda, w której świadomie uruchamia się wrodzoną, biologiczną zdolność, jaką mamy – tak jak wszystkie zwierzęta – do odzyskania zdrowia i pełni sił witalnych po trudnych, traumatycznych przeżyciach i okresach przeciążenia stresem. Wykorzystuje się w tym celu naturalne wibracje ciała. Żeby wywołać takie neurogenne drżenie ciała, stosuje się serię siedmiu ćwiczeń. W prosty i bezpieczny sposób można dzięki temu łagodzić napięcie mięśniowo-powięziowe i fizycznie redukować skutki przewlekłego stresu, nagromadzonych napięć i traumy. Rozluźnienie przewlekle napiętych mięśni głębokich i zmiana wzorców obronnych przywracają stan spokoju i równowagi emocjonalnej.
Twórca metody TRE
Twórcą metody jest David Berceli, międzynarodowy ekspert w dziedzinie pracy z traumą, psychoterapeuta analizy bioenergetycznej, doktor nauk społecznych, magister teologii i arabistyki. Od wielu lat pracuje na całym świecie w krajach ogarniętych wojną, kryzysami, borykającymi się ze skutkami katastrof naturalnych. Jest twórcą programu leczenia traumy i zarządzania stresem dla międzynarodowych organizacji humanitarnych rządowych i pozarządowych NGO. Jego intencją było opracowanie takiego sposobu leczenia skutków traumy i stresu, który może być powszechnie używany, łatwy do nauczenia się, nie wymaga stałej i kosztownej współpracy ze specjalistami. Inspiracją dla tej metody była bioenergetyka Alexandra Lowena, wiedza o neurologicznych reakcjach ciała na stres, obserwacje zachowania zwierząt, dzieci i dorosłych w sytuacjach zagrożenia i po jego ustąpieniu oraz wywodzące się ze wschodu praktyki pracy z ciałem takie jak tai chi, joga, sztuki walki i inne.
Działanie TRE:
- obniża poziom napięcia w ciele;
- zwiększa elastyczność ciała i odporność;
- pomaga leczyć skutki przebytych traum;
- przywraca naturalną harmonię i spokój;
- pomaga zmniejszać ból;
- poprawia nastrój i emocjonalne funkcjonowanie;
- wpływa na poprawę relacji z innymi ludźmi.
Dla kogo:
Ćwiczenia TRE są użyteczne dla osób:
- obciążonych stresem w pracy;
- odczuwających duże napięcie w ciele;
- borykających się z drażliwością, lękliwością, bezsennością;
- zmagających się z depresją i chwiejnością emocjonalną;
- obciążonych traumatycznymi przeżyciami z symptomami PTSD
- pracujących z ludźmi dotkniętymi traumą;
- wykonujących zawody związane z ratowaniem życia – lekarzy, strażaków,policjantów, ratowników medycznych.
W metodzie TRE nie ma potrzeby opowiadania o wydarzeniach z przeszłości, diagnozowania i analizowania poszczególnych źródeł napięć. Intensywność procesu, długość trwania jest regulowana przez osobę ćwiczącą. Proces może jednak uwalniać silne napięcia, wzbudzać emocje i bywać fizycznie intensywny – dlatego też zaleca się osobom, które przeżyły traumę, mają problemy psychologiczne bądź są w trakcie leczenia, żeby konsultowały stosowanie TRE z lekarzami i korzystały z pomocy doświadczonych w TRE specjalistów do czasu, kiedy będą mogły komfortowo i bezpiecznie dla siebie wykonywać ćwiczenia samodzielnie.
Przeciwskazaniem do ćwiczeń TRE są:
- Ciąża, połóg,
- Zaburzenia: nieuregulowane ciśnienie krwi, zaburzenia pracy serca (arytmia, rozrusznik, operacje).
- Ograniczenia fizyczne i fizjologiczne: niezaleczone złamania kości, nadwyrężenia i skręcenia stawów,
- Stany pooperacyjne (do 8 tygodni), jaskra, padaczka.
- Schorzenia psychiatryczne leczone farmakologicznie: psychozy, głęboka depresja, schizofrenia
- Hypo/ hiperglikemia
Filmy o metodzie TRE
Wywiad z Davidem Bercelim (z polskimi napisami)
Zobacz krótki film o metodzie TRE (z polskimi napisami)
Krótka animacja o tym, co dzieje się w ciele pod wpływem stresu i jak działa metoda TRE (j. angielski)
Wywiad ze Stephenem Porgesem o tym, w jaki sposób nasze ciało podejmuje decyzje
TRE a fizjoterapia
Od wielu lat fizjoterapia wykorzystuje mechanizm drżenia w celach terapeutycznych. Ugruntowaną pozycję wśród zabiegów mają różne urządzenia do tego używane. Za prekursora mechanicznej stymulacji wykorzystującej wibracje uważa się Johna Harveya Kelloga, który na początku XX wieku stworzył specjalną platformę. Dzisiejsze masowo produkowane urządzenia masujące są następcami tego prototypu. Stymulowanie mięśni przez wibracje było wykorzystywane w wyczynowym sporcie. Znane są takie przykłady już z lat 70. Ta praktyka opierała się na licznych badaniach, w których wykazano, że stymulacja układu nerwowego i mięśni wibracjami o niskiej amplitudzie i częstotliwości korzystnie wpływa na wyniki sportowe. W latach 90. ta wiedza zaczęła być wykorzystywana szerzej – trener holenderskiej reprezentacji olimpijskiej Guus van der Meer opracował platformę Power Plate przeznaczoną do zastosowania w terapii wibracyjnej w fizjoterapii. Z czasem biomechaniczna stymulacji mięśni BMS upowszechniła się jako metoda zwiększająca zakres ruchu, pomagająca w regeneracji urazów, wspomagająca poprawę koordynacji układów mięśniowo-szkieletowych i systemu nerwowego. Zaczęto wykorzystywać pozytywne skutki wprowadzania w drżenia o określonej częstotliwości nie tylko wybranych części ciała, ale również całego ciała (Whole-body vibration WBV). Z różnych badań wynika, że może to w efekcie przynosić zwiększenie objętości krwi w mięśniach i ich wzmocnienie, poprawienie ogólnej kondycji organizmu, pobudzenie metabolizmu na poziomie komórkowym, ułatwienie przepływ krwi i limfy, łagodzenie lub eliminację bólu, zmniejszenie przykurczów mięśni, regenerację tkanki. Dynamicznie rozwijają się badania i rozwój różnych urządzeń, które generują wibracje, precyzują się sposoby przeprowadzania zabiegów.
W ostatnich latach coraz częściej fizjoterapeuci świadomi są, tego że drżenia – tak jak w metodzie TRE – mogą pojawiać się w ciele samoistnie i można korzystać z uzyskanych w ten naturalny sposób wibracji, tak jak z mechanicznej stymulacji.
TRE a neurologia
„Mózg tworzy i eliminuje neurony, dendryty i synapsy (sieci połączeń) – robi to nieustannie, za każdym razem, gdy odbiera bodziec i gdy reaguje na niego. Z punktu widzenia neurofizjologii proces ten jest znacznie bardziej złożony od zwyczajnego tworzenia czy anulowania dobrych bądź złych sieci połączeń nerwowych. W trakcie drżenia to, co rodzi się w sieciach powstałych wskutek traumy – intruzywne i nieświadome komunikaty o zagrożeniu atakujące świadomość – z czasem zostają wygaszone. Wydaje się więc, że drżenia neurogeniczne tworzą kontekst, w którym negatywne ścieżki neuronalne ulegają dezintegracji i powstają ścieżki nowe, pozytywne. Drżenia te zdają się tłumić aktywność ciała migdałowatego. Wszystkie skuteczne terapie opierają się właśnie na tym mechanizmie. Tworzenie lub rozpad sieci połączeń nerwowych to zjawisko wtórne – nie ogranicza się jedynie do wybranych technik, cechuje każdą z nich. Drżenia neurogeniczne, jak się zdaje, tworzą optymalny kontekst, w którym proces ów może zachodzić.
Drżenia wywołane ćwiczeniami TRE® to najwyraźniej schemat reakcji odruchowych przechowywanych w pamięci proceduralnej (ruchowej). Wskazuje na to fakt, że można je stosunkowo łatwo wywołać u każdego człowieka. W tym względzie są więc naturalnym elementem genetycznej konstrukcji organizmu ludzkiego. Nie zawierają w sobie sygnałów, które mogłyby przywołać określone doświadczenie traumy, są raczej genetycznie zaprogramowanym mechanizmem wyładowania. Drżenia neurogeniczne wygaszają warunkową reakcję czuciowo-ruchową. Reakcja znieruchomienia zostaje na zawsze zapisana w pamięci proceduralnej, chyba że zostanie uwolniona lub też akt przetwarzania dokona się właśnie przez jakiś rodzaj „wyładowania”.”
dr Robert Scaer, The Body Bears the Burden: Trauma, Dissociation and Disease, fragment zamieszczony w książce Shake it Off, pod redakcją Davida Bercelego
Dr Robert Scaer jest dyrektorem medycznym w Rehabilitation Services w Mapleton Center w Boulder, CO. Główne obszary jego badań to uszkodzenia mózgu i zjawiska przewlekłego bólu, a ostatnio szczególnie wiele badań poświęca tematowi stresu traumatycznego i jego roli w fizycznych objawach i chorobach.
Artykuły i książki o metodzie TRE
- Wytrząśnij to. Praca zbiorowa. pod redakcją Davida Bercelego
„W trakcie drżenia to, co rodzi się w sieciach połączeń nerwowych powstałych wskutek traumy – intruzywne i nieświadomoe komunikaty o zagrożeniu atakujące świadomość – z czasem zostają wygaszone. Wydaje się więc, że drżenia neurogeniczne tworzą kontekst, w którym negatywne ścieżki neuronalne ulegają dezintegracji i powstają nowe, pozytywne. Drżenia te wydają się tłumić aktywność ciała migdałowatego” – dr. Robert Scaer - Zaufaj Ciału. David Berceli
„Okazuje się często, że ćwiczenia TRE uspokajają, przywracają poczucie osobistej mocy oraz, co najważniejsze, są skuteczne w przypadku tych, którzy doświadczyli traumy, leczyli ją oraz borykali się z towarzyszącymi jej niekiedy destrukcyjnymi zaburzeniami.” - Fragment wywiadu Ewy Pągowskiej z nauczycielką metody TRE® – Joanną Wołoszczuk Olchowik.
Zobacz najbliższe zajęcia z metodą TRE we Wrocławiu:
Spotkanie grupowe z TRE Zaufaj Ciału – zobacz aktualne terminy zajęć
Sesje indywidualne TRE Wrocław – Anna Tymes 505 954 250, anna.tymes@11dom.pl