„Istnieją różne formy qigongu, różne szkoły związane z tą czy inną tradycją kulturalną, z tą czy inną religią. Jest qigong taoistyczny, konfucjański, buddyjski, medyczny, ludowy, a także 'twardy’, czyli sztuki walki. (…) Niektóre z praktykowanych form są tradycyjne – od wieków przekazywane w niezmienionej postaci z pokolenia na pokolenie – inne zostały opracowane współcześnie na podstawie tradycyjnych form i teorii medycyny chińskiej. (…) Styl Lecący Żuraw stworzony na początku lat osiemdziesiątych jest niebywale uniwersalnym stylem, który otwiera wszystkie meridiany (dwanaście głównych i osiem zwanych cudownymi lub nadzwyczajnymi), a także odblokowuje stawy, które zazwyczaj bywają zablokowane. Dzięki temu przywraca harmonię energetyczną w całym organizmie, a więc pozwala wyleczyć różne choroby (…)

Styl Lecący Żuraw skomponowany jest tak, by wykonanie całej formy, na którą składają się ćwiczenia w ruchu i medytacje, utrzymywało energię w równowadze. Medytacja „Lecącego Żurawia” opiera się na teorii qigong, ściśle związanej z medycyną chińską. Jej podstawą jest energia – qi.(…) Wszechświat pełen jest qi, emituje ją wszystko, co nas otacza. Chińczycy już kilka tysięcy lat temu dzięki wnikliwym obserwacjom zauważyli charakterystyczne cechy energii. Oddają je pojęcia „yin” i „yang”, co w pojęciu zachodnim można opisać jako jedność przeciwieństw, podlegająca ciągłym zmianom.” Liu Zhongchun Qigong Lecący Żuraw, Starochińskie ćwiczenia uzdrawiające, Qigong Lecący Żuraw, Medytacja

Praktyka Qigong pozwala nam uświadomić sobie, że człowiek nie jest osobnym bytem we wszechświecie ale jego częścią. Pozwala poczuć, że siły natury i całego kosmosu poprzez energię Qi wnikają w nasze ciało a ćwiczenia Qigong tworzą drogę przepływu tej energii.

Qigong jest ściśle związany z medycyną chińską. Od kiedy lekarze chińscy odkryli krążenie Qi w ciele ludzkim, a było to około 4000 lat  temu, zaczęto stosować akupunkturę, akupresurę, masaże punktów witalnych oraz wiele rozmaitych zestawów ćwiczeń Qigong. Ćwiczenia te służą zachowaniu zdrowia bądź leczeniu różnych schorzeń.

Obecnie Qigong jest dostępny dla wszystkich chętnych jako prosta i skuteczna metoda samoleczenia oraz wydłużania życia w dobrostanie.

Miliony ludzi na świecie codziennie doświadczają dobrodziejstwa Qigong w leczeniu i zapobieganiu chorób, zwiększeniu ogólnej sprawności fizycznej a przede wszystkim osiągnięciu równowagi wewnętrznej i spokoju.

Relaksacja

Relaksacja jest podstawą równoważenia i zestrojenia ciała i umysłu, jest przechodzeniem w stan harmonii.Kiedy nasze ciało jest rozluźnione, otwiera się na głębszy wymiar odczuwania, doznajemy uczuć, które jednoczą ciało i umysł.Myśli i emocje przypływają i odpływają wtedy bez przeszkód, ponieważ umysł jest jasny a ciało uwolnione od blokad i napięć wewnętrznych.

Kiedy wchodzimy w stan wewnętrznej harmonii, nasze „ja”, które przeżywa świat, zanika. Przestajemy wtedy doświadczać rzeczywistość oceniającym umysłem, ponieważ sami stajemy się tym doświadczaniem. Powinniśmy więc równoważyć i łączyć energię ciała i umysłu aby płynąć z doświadczeniem poczucia jedności ze światem, które sprawia, że stajemy się spokojni.

Z czasem zmieni się nasze widzenie świata, zauważymy, że ani dobre, ani złe doświadczenia, nie trwają dłużej, niż my sami na to pozwolimy. Dzięki temu stajemy się mniej zależni od pojawiających się stanów emocjonalnych. Otworzy nas to na naturę wszelkich doświadczeń i docenimy wartość każdego aspektu życia. Pozostając w harmonii z naturą poczujemy, że wszystko co się wydarza, jest związane z naszym życiem. Docenimy wartość każdej osoby, zdarzenia, uczucia, nawet tego, które nazywamy negatywnym. Nasz harmonijny związek ze światem pokaże nam, że mamy dostęp do nieskończonej wiedzy, którą możemy rozwijać. Pozwoli nam też poczuć wartość i piękno naszego wewnętrznego potencjału, otworzy dostęp do zrozumienia, że nasze samopoczucie i szczęście zależy do nas samych.