Metoda TRE

P4120449_150Zobacz najbliższe zajęcia z metodą TRE we Wrocławiu:

 

Ciało wie dokładnie, co i w jakiej kolejności ma zrobić, żeby rozluźnić wzorce napięć, które w ciele budowały się latami – David Berceli

TRE – Tension and Trauma Releasing Exercises – to metoda, w której świadomie uruchamia się wrodzoną, biologiczną zdolność, jaką mamy – tak jak wszystkie zwierzęta – do odzyskania zdrowia i pełni sił witalnych po trudnych, traumatycznych przeżyciach i okresach przeciążenia stresem.  Wykorzystuje się w tym celu naturalne wibracje ciała. Żeby wywołać takie neurogenne drżenie ciała, stosuje się serię siedmiu ćwiczeń. W prosty i bezpieczny sposób można dzięki temu łagodzić napięcie mięśniowo-powięziowe i fizycznie redukować skutki przewlekłego stresu, nagromadzonych napięć i traumy. Rozluźnienie przewlekle napiętych mięśni głębokich i zmiana wzorców obronnych przywracają stan spokoju i równowagi emocjonalnej.

Twórca metody

David Berceli _150Twórcą metody jest David Berceli, międzynarodowy ekspert w dziedzinie pracy z traumą, psychoterapeuta analizy bioenergetycznej, doktor nauk społecznych, magister teologii i arabistyki. Od wielu lat pracuje na całym świecie w krajach ogarniętych wojną, kryzysami, borykającymi się ze skutkami katastrof naturalnych. Jest twórcą programu leczenia traumy i zarządzania stresem dla międzynarodowych organizacji humanitarnych rządowych i pozarządowych NGO. Jego intencją było opracowanie takiego sposobu leczenia skutków traumy i stresu, który może być powszechnie używany, łatwy do nauczenia się, nie wymaga stałej i kosztownej współpracy ze specjalistami. Inspiracją dla tej metody była bioenergetyka Alexandra Lowena, wiedza o neurologicznych reakcjach ciała na stres, obserwacje zachowania zwierząt, dzieci i dorosłych w sytuacjach zagrożenia i po jego ustąpieniu oraz wywodzące się ze wschodu praktyki pracy z ciałem takie jak tai chi, joga, sztuki walki i inne.

Działanie TRE

 • obniża poziom napięcia w ciele;
 • zwiększa elastyczność ciała i odporność;
 • pomaga leczyć skutki przebytych traum;
 • przywraca naturalną harmonię i spokój;
 • pomaga zmniejszać ból;
 • poprawia nastrój i emocjonalne funkcjonowanie;
 • wpływa na poprawę relacji z innymi ludźmi.

Dla kogo:

Ćwiczenia TRE są użyteczne dla osób:

 • obciążonych stresem w pracy;
 • odczuwających duże napięcie w ciele;
 • borykających się z drażliwością, lękliwością, bezsennością;
 • zmagających się z depresją i chwiejnością emocjonalną;
 • obciążonych traumatycznymi przeżyciami z symptomami PTSD
 • pracujących z ludźmi dotkniętymi traumą;
 • wykonujących zawody związane z ratowaniem życia – lekarzy, strażaków,policjantów, ratowników medycznych.

W metodzie TRE nie ma potrzeby opowiadania o wydarzeniach z przeszłości, diagnozowania i analizowania poszczególnych źródeł napięć. Intensywność procesu, długość trwania jest regulowana przez osobę ćwiczącą. Proces może jednak uwalniać silne napięcia, wzbudzać emocje i bywać fizycznie intensywny – dlatego też zaleca się osobom, które przeżyły traumę, mają problemy psychologiczne bądź są w trakcie leczenia, żeby konsultowały stosowanie TRE z lekarzami i korzystały z pomocy doświadczonych w TRE specjalistów do czasu, kiedy będą mogły komfortowo i bezpiecznie dla siebie wykonywać ćwiczenia samodzielnie.

Przeciwskazaniem do ćwiczeń TRE są:

Ciąża, połóg,
Zaburzenia: nieuregulowane ciśnienie krwi, zaburzenia pracy serca (arytmia, rozrusznik, operacje).
Ograniczenia fizyczne i fizjologiczne: niezaleczone złamania kości, nadwyrężenia i skręcenia stawów,
Stany pooperacyjne (do 8 tygodni), jaskra, padaczka.
Schorzenia psychiatryczne leczone farmakologicznie: psychozy, głęboka depresja, schizofrenia
Hypo/ hiperglikemia

 

Filmy o metodzie TRE

Wywiad z Davidem Bercelim (z polskimi napisami)

Zobacz krótki film o metodzie TRE (z polskimi napisami)

Krótka animacja o tym, co dzieje się w ciele pod wpływem stresu i jak działa metoda TRE (j. angielski)

Wywiad ze Stephenem Porgesem o tym, w jaki sposób nasze ciało podejmuje decyzje

Tak wyglądają niektóre z ćwiczeń TRE

Artykuły i książki o metodzie TRE

 • Wytrząśnij to. Praca zbiorowa. pod redakcją Davida Bercelego
  „W trakcie drżenia to, co rodzi się w sieciach połączeń nerwowych powstałych wskutek traumy – intruzywne i nieświadomoe komunikaty o zagrożeniu atakujące świadomość – z czasem zostają wygaszone. Wydaje się więc, że drżenia neurogeniczne tworzą kontekst, w którym negatywne ścieżki neuronalne ulegają dezintegracji i powstają nowe, pozytywne. Drżenia te wydają się tłumić aktywność ciała migdałowatego” – dr. Robert Scaer
 • Zaufaj Ciału. David Berceli
  „Okazuje się często, że ćwiczenia TRE uspokajają, przywracają poczucie osobistej mocy oraz, co najważniejsze, są skuteczne w przypadku tych, którzy doświadczyli traumy, leczyli ją oraz borykali się z towarzyszącymi jej niekiedy destrukcyjnymi zaburzeniami.”
 • Fragment wywiadu Ewy Pągowskiej z nauczycielką metody TRE® – Joanną Wołoszczuk Olchowik.
 • Trauma jako zjawisko energetyczne w systemie nerwowym – Małgorzata Sieczkowska, Terapiatraumy.pl.
  Wyjaśnienie mechanizmu traumy i roli drżenia w powracaniu do stanu zdrowia i harmonii. Czytaj więcej…