Mikołaj Markiewicz

Mikołaj Markiewicz

Mikołaj Markiewicz jest autorem Treningu Widzenia –  metody pracy ze wzrokiem. Z wykształcenia jest psychologiem, od ponad 30 lat specjalizuje się w treningu oczu i widzenia, łącząc wiedzę z dziedziny psychologii rozwoju z praktyką zdobywaną w Polsce, USA i w ośrodkach Europy Zachodniej. Ma tytuł Edukatora nadawany przez Ministra Edukacji.

Jest założycielem Instytutu Treningu i Terapii Widzenia i jego kierownikiem. W ramach tej działalności od 1995 roku prowadzi konsultacje, szkolenia, warsztaty i obozy. Przeznaczone są one dla szerokiego grona osób z rozmaitymi potrzebami. Trening widzenia przynosi korzyści krótko- i dalekowidzom, osobom o chronicznie zmęczonych oczach, zwłaszcza obciążonych wielogodzinną pracą przy komputerze.

Mikołaj Markiewicz jest też autorem specjalnych programów dla grup zawodowych mających specyficzne potrzeby w zakresie wzroku lub pracujących w warunkach wymagających nietypowego używania oczu, np. w ciemnościach, przy dużych szybkościach, czy konieczność używania jednego oka przy mikroskopie. Nad usprawnianiem i udoskonalaniem widzenia pracował m.in. z reprezentacją Polski w piłce siatkowej mężczyzn, z pilotami i kierowcami rajdowymi.

Napisał kilkadziesiąt artykułów prasowych, uczestniczył w wielu wywiadach, audycjach radiowych i telewizyjnych popularyzując wiedzę o wzroku i właściwych nawykach używania oczu. Jest autorem m.in. 15-odcinkowego filmu telewizyjnego, prezentującego ćwiczenia wzroku dla dzieci i współautorem pierwszej w Polsce książki na temat ćwiczeń wzroku w sporcie Percepcja wzrokowa w grach sportowych, podstawy teoretyczne i implikacje praktyczne (Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego 2016).

Wielokrotnie współpracował również z osobami słabo widzącymi. Dzięki treningom mogą oni nauczyć się, jak powstrzymać procesy chorobowe i lepiej wykorzystać pozostające możliwości widzenia.

Z dużym powodzeniem Mikołaj pracuje również z dziećmi, szczególnie tymi, które mają trudności w czytaniu i pisaniu. Jego metoda zapobiega powstawaniu wad wzroku.

W 2009 powołał międzynarodowy komitet, w którego skład weszło kilkunastu trenerów widzenia z Europy i obu Ameryk. Celem tej grupy jest wprowadzenie do przedszkoli i szkół prostych ćwiczeń zapobiegających epidemii wad wzroku. Mikołaj Markiewicz jest twórcą modelu FREE, wyjaśniającego genezę tej epidemii. Profilaktyka wad wzroku w oparciu o model FREE zyskała duże uznanie w środowisku profesjonalistów zajmujących się usprawnianiem widzenia i profilaktyką wad wzroku.

Jest prekursorem rozwijania profilaktyki krótkowzroczności w Polsce. W ramach tej działalności był m.in. współorganizatorem pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej profilaktyki krótkowzroczności w Ministerstwie Edukacji Narodowej w marcu 2015 roku „Wzrok a trudności szkolne – wyzwanie XXI wieku”.

Wystąpienie Mikołaja Markiewicza na kongresie w Madrycie 2015 – XXV International Holistic Vision Congress, Madryt 2015

The epidemic of myopia in schools PART 1 – Epidemia krótkowzroczności w szkołach

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Zapraszamy na Treningi Oczu z Mikołajem Markiewiczem

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Relacje z Treningów Oczu i Widzenia z Mikołajem Markiewiczem:

2017.10 Trening Oczu i Widzenia - Wrocław

Lepiej, że bolą Jesienna aura, silnie wiejący wiatr i zimno nie odstraszyły uczestników Treningu Oczu i Widzenia z Mikołajem Markiewiczem. Na warsztatach pojawiła się grupa osób żywo zainteresowanych komfortem widzenia, zdecydowanych poprawić jakość swojego patrzenia i gotowa zmierzyć się z ćwiczeniami, aby pomóc sobie z poważnymi i mniejszymi dolegliwościami oczu. Wśród uczestników byli też się […]Czytaj więcej

2017.06 Trening Oczu i Widzenia - Parada

­Po pierwsze relaks Relacja z warsztatów Treningu Oczu i Widzenia w Paradzie 16-18.06.2017 Do Parady w Niedamirowie na warsztaty Treningu Widzenia przyjechaliśmy zadbać o oczy, odpocząć i nacieszyć się pięknymi widokami. Okazało się, że to właśnie jest najważniejsze w Treningu – umiejętność rozluźniania się i relaksu. Niedamirów to urocza, spokojna wieś leżąca na Dolnym Śląsku, […]Czytaj więcej

2016.10 Trening Oczu i Widzenia

Weekend dla oczu – żeby wiedzieć, jak o nie dbać, jak poprawiać wzrok. I po to, żeby przypomnieć sobie, ile radości z patrzenia można czerpać. W programie były ćwiczenia wspomagające ruchliwość oczu, akomodację, widzenie centralne, widzenie peryferyjne, obuoczne. I tak potrzebne wszystkim relaksowanie. Warto było znów odczuć, jak przyjemne jest patrzenie, dostrzeganie szczegółów, kolorów, poruszających […]Czytaj więcej

Older Entries »

—————————————————————————————————————————————————————————————-

NEWSLETTER

Jeśli chcesz dostawać informacje o Treningach Oczu i Widzenia i innych wydarzeniach, zapisz się na newsletter

Imię i nazwisko

Twój e-mail

Wybierz tematy newslettera:

Trening Oczu i Widzenia

Wszystkie wydarzenia Ośrodka 11 Dom